Zadbana i promienna cera to nasza najlepsza wizytówka, a poranne i wieczorne rytuały pielęgnacyjne z użyciem odpowiednich kosmetyków mogą znacząco poprawić jej wygląd. Dzisiaj omówimy kosmetyki ze skoncentrowaną formułą, które bez cienia wątpliwości możemy nazwać produktami do zadań specjalnych. Jak używać serum do twarzy? Co nakładać najpierw – serum czy krem?
Jak stosować serum do twarzy?
Na sklepowych półkach widzimy bogaty wybór kosmetyków do pielęgnacji cery, a producenci starają się ciągle udoskonalać receptury, żeby odpowiadać zmieniającym się potrzebom odbiorców. Serum to silnie skoncentrowany kosmetyk z dużą dawką substancji aktywnych, np. witamin, antyoksydantów, kwasów czy peptydów. Ma wyższe stężenie składników niż krem, a jego zadaniem jest wzbogacenie pielęgnacji.
Co najpierw nakładać – serum czy krem? Jak je stosować? Serum możemy używać codziennie. W zależności od potrzeb skóry oraz substancji aktywnych w składzie może mieć różne działanie, np.:
- nawilżające,
- przeciwzmarszczkowe,
- rozjaśniające,
- wygładzające,
- przeciwtrądzikowe,
- złuszczające,
- liftingujące,
- wzmacniające,
- regenerujące,
- rewitalizujące,
- korygujące.
Nawet najbardziej zaawansowane i bogate w składniki odżywcze serum nie będzie jednak działać prawidłowo, jeśli całkowicie zbagatelizujemy kolejność nakładania kosmetyków. Skóra musi być odpowiednio przygotowana – dzięki temu lepiej wchłonie substancje aktywne. Jak zatem powinien wyglądać pielęgnacyjny rytuał, np. wieczorny? Najpierw krem czy serum?
Co pierwsze – serum czy krem?
Sekretem promiennej i rozświetlonej cery jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Od czego zacząć i jaka jest prawidłowa kolejność kosmetyków?
- Podstawą jest demakijaż, czyli pozbycie się pozostałości kosmetyków kolorowych, takich jak podkład, tusz do rzęs czy szminka. Podczas wieczornej pielęgnacji możemy zastosować dwuetapowe oczyszczanie: pierwszym krokiem będzie zmycie makijażu płynem micelarnym, a drugim – umycie twarzy łagodną pianką, np. oczyszczającą.
- Jeśli nasza skóra tego wymaga, możemy zastosować peeling (np. enzymatyczny), polegający na złuszczeniu martwych komórek naskórka – dzięki temu skóra będzie przygotowana na wchłonięcie składników aktywnych z kosmetyków. Peeling warto stosować 2 – 3 razy w tygodniu.
- Na tak przygotowaną cerę należy zastosować tonik, którego zadaniem jest przywrócenie skórze prawidłowego poziomu pH. Podobne działanie ma również hydrolat lub esencja.
- Wreszcie pora na nasz dzisiejszy kosmetyk. Jak stosować serum? Najpierw stosujemy serum na okolice oczu, później serum do twarzy. Nakładamy je na stonizowaną cerę, lekko wklepując i czekając do wchłonięcia.
- Ostatni krok to zastosowanie kremu na okolice oczu, a po nim – kremu do twarzy.
Taką kolejność możemy też zastosować w przypadku porannej pielęgnacji, jednak zamiast dwuetapowego oczyszczania warto użyć olejku do mycia twarzy, a cały rytuał zakończyć zaaplikowaniem produktu z SPF.
Czy na serum trzeba nakładać krem? Jeśli zależy nam na kompleksowej pielęgnacji skóry i utrzymaniu jej w dobrej kondycji, nie powinniśmy zapominać o zastosowaniu kremu – ten kosmetyk „domknie” naszą pielęgnację i wzmocni jej efekt. Będzie także tworzyć swoistą barierę ochronną przed uszkodzeniami, np. wywołanymi przez wolne rodniki. Po jakim czasie nakładać krem po serum? Najlepiej odczekać jedną, dwie minuty, aż substancje aktywne wnikną w skórę.
Pamiętajmy o tym, że skoncentrowane kosmetyki możemy używać zarówno na dzień, jak i trakcie wieczornej rutyny. Czy po serum nakładać krem na noc? Tak, jest to zalecane dla utrzymania i uzyskania najlepszych efektów.
Wiemy już, czy na serum nakłada się krem, ale z czego wynika taka kolejność? Serum z reguły ma lekką, czasem wodnistą, żelową lub olejową konsystencję, dzięki której skoncentrowana dawka składników aktywnych może lepiej wniknąć w skórę. Krem jest z kolei bardziej gęsty, a jedna z podstawowych zasad pielęgnacji cery mówi o tym, żeby na lekkie konsystencje nakładać te cięższe – nigdy odwrotnie.
Jakie serum do twarzy wybrać?
Warto kierować się przede wszystkim potrzebami skóry. Cera sucha i dojrzała będzie wymagać nawilżenia i regeneracji, a naczynkowa – wzmocnienia. Z kolei osoby borykające się z niedoskonałościami powinny wybierać kosmetyki o działaniu łagodzącym, złuszczającym i ograniczającym wydzielanie sebum.
Warto zwrócić szczególną uwagę na naturalne serum do twarzy, które jest bogate w ekstrakty roślinne, olejki eteryczne, witaminy czy kwasy organiczne, a przy tym nie zawiera chemicznych konserwantów, sztucznych aromatów i barwników. Składniki pochodzenia roślinnego zapewniają moc przeciwutleniaczy (antyoksydantów), co chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Oto kilka przykładów naturalnego serum do twarzy o różnym działaniu:
- Serum do cery naczynkowej Purite – kosmetyk na bazie ekstraktów roślinnych i naturalnych olejów, który działa łagodząco, regeneruje, wzmacnia barierę hydrolipidową skóry, nawilża i koi podrażnioną skórę.
- Algopro R Wysoce zaawansowane serum przeciwzmarszczkowe Sensum Mare – serum z potrójnym peptydem 4,5% i 34 składnikami aktywnymi do każdego typu cery. Zmniejsza widoczność zmarszczek, poprawia jędrność i elastyczność skóry, intensywnie ją nawilża i rewitalizuje.
- Multifunkcyjne serum do skóry twarzy, szyi i dekoltu z witaminą C Polemika – doskonale nawilża i regeneruje skórę, a przy tym zmniejsza przebarwienia i zmarszczki. Produkt niekomedogenny – nie powoduje zapychania porów.